Renowacja zabytkowych samochodów to nie lada wyzwanie. Nierzadko niezbędna do tego jest znajomość historycznych technik budowy aut oraz technik lakierniczych, czy tapicerskich. Z racji tego nie każdy warsztat podejmie się takiego rodzaju prac.
Etapy renowacji zabytkowych samochodów
Pierwszym etapem renowacji starych aut jest zazwyczaj demontaż podwozia. Jest to niezwykle delikatny proces i przeprowadza się go w taki sposób, aby odzyskać możliwie jak najwięcej sprawnych elementów. Głównie z takiego powodu, aby zachować oryginalny charakter samochodu. Ten etap wymaga doskonałej precyzji i staranności. Zdemontowane części zostają skatalogowane i odpowiednio zabezpieczone. Warto mieć na uwadze, że jednak to samochód zabytkowy i niektóre z części muszą zostać wymienione na nowe. W czasie renowacji zwraca się uwagę zwłaszcza na ubytki, ewentualne braki, jak i zakres korozji.
Kolejnym etapem jest odseparowanie karoserii od ramy samochodu. Nie jest to szybki i łatwy proces, jednak współpraca wielu specjalistów pozwala na optymalizację tego procesu. I tak naprawdę w tym momencie zaczyna się najbardziej złożony proces renowacji. Renowacja to nie tylko przywrócenie zabytkowych samochodów do pełnej sprawności. To dbałość o każdy najmniejszy szczegół i indywidualne podejście do każdego z aut.
Nie bez znaczenie jest również wnętrze samochodu. W przypadku aut zabytkowych ma to jeszcze większy wydźwięk. Renowacja tapicerki wymaga specjalistycznej chemii, ogromu wiedzy i doświadczenia. Jednak efekt końcowy wart jest wszelkich wysiłków.
Renowacja i zabezpieczenie zniszczonej karoserii za pomocą lakierów Raptor
W zależności od rodzaju zabytkowego samochodu i jego potrzeb dobiera się do niego najbardziej bezpieczną metodę oczyszczania. Najczęściej są to: piaskowanie, sodowanie, szkiełkowanie, czyszczenie za pomocą łupin orzechów czy metoda zanurzeniowa.
Obecnie na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty, takie jak lakier Raptor, dzięki którym możliwe staje się nie tylko odbudowanie powłoki zniszczonej karoserii, ale i zabezpieczenie jej przed upływem czasu i działaniem czynników zewnętrznych. Raptor jest odporny na działanie promieni UV, które są odpowiedzialne za blednięcie koloru. Zapewnia on twardą i trwałą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne. Kolor lakieru zawsze dobierany jest do preferencji klienta. Dodatkowo antykorozyjny podkład zadba, aby samochód był wolny od rdzy przez długi czas.
Nakładaniem lakieru zawsze powinni zająć się profesjonaliści, którzy mimo dostępnego wysokiej jakości sprzętu, większość prac wykonują ręcznie. Sprawia to, że mają większą kontrolę nad wykonywanymi zadaniami.
Renowacja zabytkowego samochodu to wieloetapowa praca, która jest niezwykle wymagająca. Z tego względu warto wybrać wyłącznie sprawdzony warsztat samochodowy, który specjalizuje się z tym zakresie.