Zainwestuj w nową i trwalszą powłokę lakieru dla Twojej terenówki

Zainwestuj w nową i trwalszą powłokę lakieru dla Twojej terenówki

Każdy miłośnik jazdy po bezdrożach raczej prędzej niż później staje przed koniecznością zabezpieczenia karoserii swojej terenówki. Przedzieranie się przez dziki teren bardzo szybko prowadzi do uszkodzenia lakieru i rdzewienia karoserii. Na całe szczęście istnieje sposób wykonania trwałej i odpornej powłoki. Lakier uretanowy Raptor, bo o nim mowa szybko stał się ulubionym produktem lakierniczym miłośników off-roadu. O tym czym jest Raptor i jak go stosować dowiesz się z lektury poradnika.

Czym tak naprawdę jest Raptor ?

Nie, nie jest to wymarły gad, ale nowoczesny środek ochronny o wielkim wachlarzu zastosowań. Jako pierwsi odkryli go właściciele terenówek, którym marzył się odporny na uszkodzenia mechaniczne lakier samochodowy. Oprócz doskonałej odporności mechanicznej posiada inne cenne zalety. Doskonale zabezpiecza przed:

  • rdzą,
  • solą,
  • wilgocią,
  • wysoką temperaturą.

Występuje w dwóch wersjach - jedynie słusznej czarnej - oraz do barwienia. Do wersji barwionej dodajemy około 10-15% lakieru akrylowego w ulubionym kolorze i już prawie możemy malować.

Przygotowanie podłoża i aplikacja lakieru Raptora

Zanim dojdziemy do malowania, niestety musimy się troszkę pogimnastykować. Pierwsza sprawa - Raptora nie nakładamy na gołą blachę. W tym wypadku na pierwszy ogień idzie podkład wytrawiający ACID#8. Teraz przychodzi czas na matowienie całej powierzchni przeznaczonej do lakierowania. Kiedy blacha zostanie już odpowiednio potraktowana aktywatorem przyczepności Grip#4, zmatowiona i odtłuszczona, przychodzi czas na malowanie!

Metod aplikacji Raptora jest kilka. Można go nakładać pędzlem, wałkiem, pistoletem do konserwacji lub po uprzednim rozcieńczeniu pistoletem lakierniczym HVLP. Specjaliści z branży preferują pistolet do konserwacji. Faktura jest grubsza, a robota idzie szybko. Po położeniu pierwszej warstwy i około 60 minutach przerwy możemy kłaść warstwę drugą. Jak już skończymy zabawę z pistoletem, musimy uzbroić się w cierpliwość. Raptor do pełnego stwardnienie potrzebuje 5 dni. Ale późniejszy efekt jest nie do przecenienia.

Producent Raptora określa jego wydajność w sposób bardzo obrazowy, podając ilość preparatu potrzebną do polakierowania konkretnego modelu samochodu. I tak przykładowo Łada Niwa to 4 litry, Toyota Land Cruiser 105 to 8 litrów, a Toyota Tundra 12 litrów preparatu.

Inne zastosowania Raptora

Ograniczeniem do stosowania Raptora może być tylko wyobraźnia. Oprócz branży motoryzacyjnej Raptor z powodzeniem stosować można do zabezpieczania elementów konstrukcyjnych budynków, sprzętu pływającego, różnego rodzaju przyczep, maszyn i urządzeń przemysłowych. Raptor jest bardzo wszechstronnym preparatem i nie sposób wymienić wszystkich jego zastosowań.

Pozostaw komentarz