Zabezpieczenie słupków betonowych ogrodzenia przed zimą

Zabezpieczenie słupków betonowych ogrodzenia przed zimą

Ogrodzenie posesji ma jedną podstawową funkcję - powinno zabezpieczać teren przed wtargnięciem osób nieupoważnionych. Oprócz spełniania funkcji ochronnej, musi jeszcze dobrze wyglądać, aby nie szpecić otaczanej nieruchomości i nie zaburzać estetyki całego sąsiedztwa. Ogrodzenie zaniedbane i źle konserwowane nie świadczy też zbyt dobrze o właścicielu i nie wzbudza zaufania do niego. Dlatego warto zastanowić się, jakich środków używać, aby zawsze wyglądało schludnie i solidnie. Uważane za niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne ogrodzenie betonowe również warto zatroszczyć się przy użyciu odpowiednich materiałów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych.

Wpływ zimy na wygląd i trwałość ogrodzeń betonowych


Piękne i efektowne ogrodzenia czy słupki betonowe są produktem powstającym z tylko trzech składników: kruszywa, spoiwa i wody. To właśnie jej zawartość sprawia, że spadająca zimą poniżej zera temperatura może doprowadzić do kilkuprocentowego zwiększenia objętości struktur betonowych. Tym większego, im "młodszy" jest płot. Efektem tego zjawiska może być pękanie struktur. Do powstających szczelin w cieplejsze dni dostaje się woda, która przy ponownym spadku temperatury zamarza i w ten sposób koło się zamyka. A płot, który jeszcze jesienią nie posiadał pęknięć i wyszczerbień po zimie może odsłonić wiele nieestetycznych zmian.

Nawet jeśli słupki betonowe nie popękają, to nie zakonserwowane odpowiednio "nabiorą wody", a to spowoduje pojawianie się różnego rodzaju wykwitów organicznych, takich jak mchy, porosty, czy grzyby. Jeśli w pobliżu betonowych słupków rosną rośliny, których liście nie zdążyły opaść przed pierwszymi mrozami, to często zdarza się, że przywierają i przymarzają one do powierzchni płotu, pozostawiając po odpadnięciu brudnozielone lub brązowe plamy.

Aby unikną tego typu niespodzianek, elementy betonowego ogrodzenia powinny być zabezpieczone przed zimą. Marka RAPTOR posiada w swojej ofercie wysokiej jakości farby poliuretanowe, które idealnie sprawdzą się przy tego typu pracach konserwacyjnych.

Zabezpieczanie ogrodzenia betonowego krok po kroku

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie można przystępować do tych prac tuż przed sezonem zimowym. Aby je wykonać potrzebna jest ładna pogoda. Najlepiej wybrać słoneczny, długi jeszcze dzień wczesnej jesieni, co zapewni odpowiednią temperaturę i czas schnięcia dla poszczególnych operacji.

  1. Oczyszczenie słupków za pomocą myjki ciśnieniowej - tę czynność warto wykonać dzień wcześniej, aby słupki zdążyły wyschnąć, zanim będzie się je dalej obrabiać. Nawet najlepsze środki marki RAPTOR nie pomogą, jeśli nałożone zostaną na mokry beton.
  2. Usunięcie starych powłok - można to wykonać ręcznie, lub za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi elektrycznych
  3. Uzupełnianie ubytków - konieczne jest ich wypełnienie za pomocą gotowej mieszanki, samodzielnie wymieszanego betonu, albo specjalnej żywicy
  4. Impregnacja i malowanie - tutaj farby poliuretanowe RAPTOR mogą pokazać co potrafią - nadają się bowiem zarówno do zabezpieczenia powierzchni jak i do jej zabarwienia. Przed ich aplikacją warto uszczelnić słupki podkładem przeznaczonym do betonu. Najwydajniej i najbezpieczniej jest nakładać tego typu środki odpowiednim pistoletem, który również znajduje się w ofercie RAPTOR. Jeśli nie ma takiej możliwości, można je również nanosić pędzlem lub wałkiem, choć wówczas konieczne jest położenie kilku warstw. Należy wówczas pamiętać o 60 minutowym odstępie między nakładaniem kolejnych warstw.

Zabezpieczenie słupków betonowych ogrodzenia przed zimą farbą poliuretanową marki RAPTOR sprawi, że będą one nie tylko odporne na wilgoć, która przynieść może najwięcej różnorodnych szkód ogrodzeniu betonowemu, ale również na ścieranie i pękanie (np. pod wpływem niskich temperatur), mocz zwierząt, oleje hydrauliczne, sól czy antylód, którym posypywane są drogi zimą. Dzięki takiemu zabezpieczeniu wiosna zastanie na naszej posesji estetyczne i nie uszkodzone ogrodzenie betonowe.

Pozostaw komentarz