Usuwanie rdzy i malowanie dachu

Usuwanie rdzy i malowanie dachu

Dach to ten element domu, który ze względu na swoje położenie najbardziej narażony jest na zakurzenie, zanieczyszczenie czy blaknięcie. Jeśli mamy do czynienia z posiadającym szereg zalet dachem metalowym, to z powodu jego długotrwałego kontaktu z wilgocią, liczyć należy się również z rdzewieniem. Zaniedbany dach bardzo szpeci posesję, ale może też być przyczyną problemów z wilgocią i znacznie obniżyć wartość budynku. Dlatego wiedza, jak go sprawnie i skutecznie odrdzewić i pomalować jest na wagę złota.

Krok pierwszy - odrdzewianie dachu

To praca typowo ręczna i mechaniczna. Na nic tutaj najlepsze środki chemiczne, jeśli metalowy dach nie zostanie dokładnie oskrobany, oszlifowany i wyszczotkowany. Pamiętać jednak należy, że nigdy nie robimy tego ostrymi narzędziami, ponieważ tym sposobem razem z rdzą usunęlibyśmy cynkową warstwę ochronną dachu. Idealnymi narzędziami będą nylonowa szczotka i papier ścierny. W czasie tych operacji na dachu pojawi się dużo pyłu i innych zanieczyszczeń.

Krok drugi – oczyszczanie dachu

Kolejnym etapem jest odpylenie i odtłuszczenie dachu. I o ile pierwsza operacja, to ponownie praca ręczna, to do odtłuszczania warto wybrać odpowiedni środek, który wzmocni przyczepność farby do metalowej powierzchni i będzie zapobiegać jej łuszczeniu się.

Po odtłuszczeniu dach należy umyć wodą. Najwygodniejsze będzie zastosowanie myjki ciśnieniowej, jeśli jednak ze względu na otoczenie nie jest to możliwe, gąbka czy myjki tkaninowe też się sprawdzą.

Zanim przejdziemy do kolejnego etapu, pozwólmy aby dach dokładnie wysechł. Sprawdźmy też prognozę pogody - jeśli zanosi się na spadek temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza, lub skok powyżej 25, albo na deszcz - malowanie lepiej przełożyć.

Krok trzeci – malowanie dachu

W malowaniu dachów metalowych ważny jest odpowiedni wybór trzech środków:

  • podkładu do metalu,
  • farby o krótkim czasie schnięcia, odpornej na warunki atmosferyczne,
  • narzędzi do malowania.

Znakomitym wyborem będą tutaj antykorozyjny podkład epoksydowy marki RAPTOR, który ochroni połać dachu przed rdzą i poprawi przyczepność farby do malowanej powierzchni, oraz natryskowy środek ochronny RAPTOR z możliwością barwienia, który nie tylko nada naszemu dachowi atrakcyjny, przyciągający wzrok kolor, ale również zabezpieczy go przed promieniowaniem UV, opadami deszczu i śniegu, nadmierną wilgotnością powietrza czy niszczącym wpływem bytowania na nim ptaków lub innych zwierząt.

Tak duża powierzchnia jaką jest dach wymaga odpowiednich, profesjonalnych narzędzi do malowania. Dlatego środki RAPTOR najlepiej nanosić dedykowanymi im pistoletami. Wówczas malować będziemy z względnie jednakową prędkością i natężeniem, co pozwoli nam stworzenie na naszym metalowym dachu elastycznej powłoki ochronnej, która będzie miała również właściwości wygłuszające.

Przy malowaniu dachu pamiętajmy nie tylko o odstępie czasowym między podkładem a farbą, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie. Przypięcie się specjalną uprzężą, zastosowanie kasku i antypoślizgowego obuwia ochronnego sprawi, że zejdziemy z dachu bezpiecznie i z poziomu 0 będziemy mogli podziwiać nasze dzieło.