Renowacja starych ciągników rolniczych

Renowacja starych ciągników rolniczych

Renowacja i konserwacja ciągników rolniczych wykonywana jest w przypadku starych i zużytych maszyn, których lata świetności już minęły. Kompleksowa renowacja pojazdu obejmuje kilka etapów. Dzięki takim zabiegom stary ciągnik odzyska swój dawny blask, sprawność i gotowość do wykonywania prac w polu lub ogrodzie.

Etapy renowacji ciągników - każdy element jest ważny

Pierwszym etapem jest rozbiórka ciągnika na mniejsze elementy i dokładnie ich oczyszczenie ze starych powłok, farb, warstwy rdzy i brudu. Czyszczenie zazwyczaj polega na piaskowaniu poszczególnych podzespołów. Proces ten pozwala na dokładne pozbycie się zanieczyszczeń i przygotowanie elementów do dalszych prac konserwacyjnych.

Renowacja obejmuje malowanie elementów metalowych, które są narażone na korozję. Do tego celu wykorzystuje się uretanowy preparat Raptor, który jest bardzo trwały i wraz z podkładem tworzy twardą powierzchnię odporną na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych oraz rdzy. Co ważne lakier można wykorzystać do wszystkich elementów metalowych, nie tylko do zabezpieczenia karoserii. Ciągniki są stale narażone na działanie promieni UV oraz uszkodzenia mechaniczne, stąd warto jego poszczególne elementy zabezpieczyć lakierem marki Raptor.

Zabezpieczenie zarówno karoserii ciągnika, jak i innych elementów Raptorem, znacząco zwiększy jego trwałość, dzięki czemu będzie on sprawny przez lata, a wizualnie będzie jak nowy. Renowacja ciągników rolniczych wymaga nie tylko czasu, ale również ogromnej wiedzy i umiejętności.

Renowacja starego ciągnika – nie tylko wygląd ale również mechanika i elektryka

Silnik stanowi serce każdej samobieżnej maszyny. Jeśli ciągnik kopci, czy nierówno pracuje może okazać się konieczna renowacja silnika. Pełna renowacja silnika wiąże się z rozebraniem go na poszczególne elementy, szlifowanie wału korbowego oraz wymianą panewek i tłoków. Upływ czasu i intensywna eksploatacja negatywnie wpływa również na płynność zmiany biegów. W konsekwencji może okazać się że konieczny jest także remont skrzyni biegów.

Tylko prawidłowo działająca instalacja elektryczna gwarantuje prawidłowy rozruch maszyny oraz działanie wskaźników i oświetlenia. Podchodząc do renowacji starego ciągnika również mniejsze elementy są wymieniane na nowe lub odnawiane takie jak: lusterka, błotniki, kabina i wewnętrzne elementy karserii. Wiele z wymienionych elementów doskonale zabezpieczymy lakierami Raptor. Zagwarantuje to konserwację elementów ciągnika rolniczego na długie lata.

Lakiery Raptor świetnie spisują się podczas odnawiania między innymi następujących modeli ciągników rolniczych:

  • McCormick,
  • Ursus 1222,
  • Ursus C-328,
  • Ursus C-330,
  • Ursus C-360,
  • Zetor 5211,
  • John Deere 3300,
  • Wladimirec T-25 oraz T-25a.

Każdy ciągnik to inna historia. Jednak to co je łączy to historyczna wartość oraz wieloletnia praca dla polskiego rolnictwa. Renowacja ciągnika rolniczego ma na celu przywrócenie jego świetności i funkcjonalności. Dotychczas stara i skorodowana maszyna rolnicza, od dziś może wyglądać jak nowa.