Właściwości aluminium, takie jak jego niska gęstość i wysoka plastyczność spowodowały, że znajduje ono zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Nie jest stosowane w formie czystej, ze względu na swoją niską wytrzymałość, ale w tworzonych z innymi metalami stopach zyskuje znacznie wyższe parametry techniczne. Dzięki temu wykonane z nich konstrukcje ją jednocześnie lekkie jak i trwałe. Aluminium i jego stopy to materiały długo zachowujące estetyczny wygląd. Przychodzi jednak w końcu ten moment, kiedy poddać trzeba je renowacji.
Jak przygotować aluminium do konserwacji?
Kiedy nasza aluminiowa stolarka okienna i drzwiowa, wykonane z aluminium fasady, balustrady ścianki działowe, czy elementy małej architektury ogrodowej utracą swój blask, warto wiedzieć jak przygotować je do renowacji.
Całą operację zaczynamy oczywiście od oczyszczania elementów aluminiowych za pomocą drucianej szczotki ręcznej lub szlifierki. Powierzchnie należy przy tym dokładnie zlustrować, aby wykryć, naprawić czy uzupełnić ewentualne uszkodzenia. Ogniska rdzy należy starannie usunąć papierem ściernym (o grubości od 120 do 180 mm), lub jeśli to konieczne, za pomocą narzędzi elektrycznych. Następnie można przejść już do właściwych prac przygotowawczych, do których należą:
- matowienie dotychczasowej powłoki za pomocą papieru ściernego,
- odpylanie i oczyszczanie z powstałych w czasie szlifowania i ścierania zanieczyszczeń,
- odtłuszczanie (warto sprawdzić, czy używany do tego środek jest polecany do aluminium),
- suszenie (najlepsze jest naturalne wyschnięcie, ale w niektórych przypadkach warto wspomóc się sprzętem suszącym).
Tak przygotowana powierzchnia - czysta, odrdzewiona i zmatowiona, gotowa jest do przyjęcia nowej powłoki.
Konserwacja właściwa
Jak w przypadku większości powierzchni lakierowanie lub malowanie aluminium również jest procesem dwuetapowym. Marka RAPTOR posiada w swojej ofercie środki odpowiednie do realizacji każdego z tych etapów.
Nanoszenie podkładu
Do lakierowanego aluminium warto zastosować podkład wytrawiający RAPTOR Acid#8, powierzchnie nie lakierowane świetnie zabezpieczy dwuskładnikowy antykorozyjny podkład epoksydowy RAPTOR. Środki te znakomicie zaizolują malowaną powierzchnię, chroniąc ją między innymi przed rdzewieniem. Wpłyną także pozytywnie na przyczepność kolejnej warstwy - barwiącej, nabłyszczającej czy ochronnej. Można nakładać je na aluminium za pomocą pędzla albo wałka. W ofercie marki RAPTOR znajdziemy idealnie nadający się do tego zestaw Roller And Tray Kit. Po naniesieniu podkładu aluminium należy pozostawić na 3 do 6 godzin do wyschnięcia.
Warstwa wierzchnia
Do lakierowania elementów aluminiowych użyć można lakieru RAPTOR, będącego mieszanką z utwardzaczem. Tutaj również możemy zastosować wałek lub pędzel, ale pamiętajmy, że RAPTOR posiada bardziej zaawansowane rozwiązania - butelki z dedykowanym pistoletem, które pozwolą polakierować powierzchnię szybciej i bardziej równomiernie.
Jeśli aluminiowym elementom chcemy nadać kolor warto sięgnąć po zestaw do barwienia - dzięki niemu malowane przez nas powierzchnie aluminiowe zyskają nie tylko odświeżony wygląd, ale również nową jakość trwałości.