Odnowienie i zabezpieczenie balkonu z metalowymi elementami

Odnowienie i zabezpieczenie balkonu z metalowymi elementami

Balkon jest jedną z najbardziej rzucających się w oczy wizytówek domu. Ulokowany zazwyczaj od jego frontowej strony, oglądany jest przez wszystkich, którzy w pobliżu przechodzą lub przejeżdżają. Nie tylko więc właściciele dostrzegają na nim upływ czasu, ale osoby postronne również. Dlatego warto od czasu do czasu go odświeżyć, ponieważ taka metamorfoza odmieni wizerunek całego obiektu. A jeśli balkon zawiera metalowe elementy, jego bieżąca konserwacja i zabezpieczanie są podwójnie ważne, gdyż w grę wchodzi nie tylko estetyka, ale również zagrożona przez korozję trwałość i bezpieczeństwo.

Jakie materiały wybrać do odnawiania i zabezpieczania balkonu z metalowymi elementami?

Potrzebne nam będą trzy rodzaje środków: od oczyszczania, do zabezpieczenia i do malowania.

Jeśli chodzi o czyszczenie, nie istnieją jakieś wyśrubowane wymagania dotyczące chemii. Wystarczy zwykły detergent dobrej jakości, letnia woda i ściereczka lub gąbka. Obok detergentu przyda się również odtłuszczacz, który nada czyszczeniu ostatni, profesjonalny szlif.

Do zabezpieczania potrzebować będziemy podkładu do metali. Antykorozyjny podkład epoksydowy firmy RAPTOR będzie idealnym wyborem. Charakteryzuje się optymalną wydajnością i znakomicie poprawia przyczepność kolorowej powłoki ochronnej. Oprócz tego znakomicie zabezpieczy metalowe elementy balkonu przed korozją.

Farba do metalu, której użyjemy do malowania balustrady balkonu musi spełniać kilka warunków, z których jeden jest najważniejszy - odporność na promieniowanie UV. Element ten jest zazwyczaj narażony a długotrwałe działanie promieni słonecznych i blaknięcie koloru to największe zagrożenie dla estetyki naszych balkonów. Farba powinna także chronić metal przed innymi warunkami atmosferycznymi - deszczem, śniegiem, mrozem, gwałtownymi zmianami temperatur, oraz zabezpieczać metal przed powstawaniem i rozwojem korozji. Farby RAPTOR posiadają wszystkie te właściwości, a dodatkowo są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, w przypadku których pomalowaną powierzchnię łatwo naprawić uzupełniając ubytki, bez konieczności powtórnego malowania całej powierzchni. RAPTOR może się również pochwalić paletą wielu atrakcyjnych kolorów.

Proces odnawiania metalowej balustrady krok po kroku

Działaniem od którego powinniśmy zacząć jest zabezpieczenie powierzchni, której nie chcemy malować, przed przypadkowym zabrudzeniem farbą. Usuwanie niechcianych plam to ciężka i niewdzięczna praca, dlatego lepiej użyjmy folii, grubego papieru lub tektury, które potem wyrzucimy. Następnie zabrać się możemy do samego malowania, wykonując po kolei:

  • staranne umycie i osuszenie elementów metalowych balkonu,
  • mechaniczne usunięcie poprzednich warstw farby i napotkanych ognisk rdzy (świetnie sprawdzą się szlifierka, szczotka lub papier ścierny),
  • uzupełnienie ewentualnie powstałych ubytków,
  • zmatowienie powierzchni papierem ściernym,
  • odpylenie i odtłuszczenie balustrady,
  • nałożenie podkładu,
  • pomalowanie farbą.

Po wyschnięciu warto sprawdzić jakość krycia i w razie potrzeby pomalować jeszcze raz.

Aby nasz balkon przeszedł pełną metamorfozę warto rozważyć ciekawy, kontrastowy kolor, zastosowanie ozdób balkonowych (na rynku dostępne są bardzo piękne metalowe akcesoria, które zabezpieczone środkami RAPTOR będą zdobić nasz balkon przez kilka następnych sezonów), czy umieszczenie na nim skrzynek z kwiatami. Tak odświeżony balkon będzie cieszył oczy zarówno właścicieli jak i przechodniów.

Pozostaw komentarz