Grille betonowe są użytecznym elementem wyposażenia ogrodu, przydomowej działki lub terenu rekreacyjnego. Trwałe i solidne, pozwalają w sezonie letnim przygotowywać smaczne posiłki, skupiając jednocześnie wokół siebie rodzinę, grono przyjaciół czy znajomych. Dlatego zasługują na to, aby dbać o nie w sposób szczególny. Odpowiednio często odnawiane posłużą właścicielom przez długie lata, stanowiąc również dekoracyjny element małej architektury ogrodowej.
Najczęstsze problemy z grillami betonowymi
Decydując się na zbudowanie grilla betonowego, zwłaszcza związanego na trwałe z podłożem pamiętać należy, że jest on przez cały okres użytkowania narażony na zmienne warunki zewnętrzne. Z biegiem czasu wahania temperatury, duże nasłonecznienie albo zawilgocenie, czy siarczyste mrozy odcisną na nim swoje piętno. Grill straci swój atrakcyjny wygląd, może zblaknąć, pękać, wykruszać się albo zzielenieć na skutek osadzania się na betonie porostów.
Żarzące się w nim węgle mogą osłabiać jego konstrukcję i jednocześnie zanieczyszczać wewnętrzne ściany grilla osadami z tłustej sadzy. Przypiekane na grillu mięsko oddaje tłuszcz, który wnika w betonową konstrukcję, tworząc na niej nieestetyczne, tłuste plamy, których trudno się pozbyć. Tłuszcz ten psuje się z biegiem czasu, a po ponownym podgrzaniu, może wydzielać nieprzyjemny zapach, wnikający w grillowane dania.
Dlatego ważne jest, aby grill betonowy był odpowiednio często odnawiany. Poprawi to nie tylko jego estetykę, ale wpłynie również na higienę grillowania oraz smak i zdrowie potraw.
Odnawianie betonowego grilla krok po kroku
Odświeżenie betonowej konstrukcji odbywa się na zewnątrz, dlatego warto poczekać na ładną pogodę, umiarkowane nasłonecznienie i lekki wiatr. Czynność tę najkorzystniej będzie przeprowadzić w temperaturach między 100C a 250C, przy wilgotności nie przekraczającej 80%. Zalecamy następującą kolejność operacji:
- demontaż i oczyszczenie rusztu,
- oczyszczenie ścianek z resztek starej farby, tłuszczu, sadzy i luźnych fragmentów,
- wyrównanie powierzchni np. za pomocą szlifierki i odpylenie jej,
- uzupełnienie ubytków, zabezpieczenie pęknięć,
- odtłuszczenie i umycie powierzchni (ciśnieniowo lub za pomocą wody z detergentem - w tym przypadku pamiętajmy o spłukaniu czystą wodą),
- osuszenie, najlepiej w sposób naturalny,
- malowanie, które połączyć można z gruntowaniem i impregnacją,
- ponowny montaż rusztu.
Środki i narzędzia idealne do odnawiania grilla z betonu
Do malowania betonowego grilla posłużyć może zarówno wałek czy pędzel, jak i pistolet lakierniczy. W ofercie RAPTOR POLSKA znaleźć można tego typu narzędzia, idealnie nadające się do zastosowania na powierzchniach betonowych. Można zakupić je osobno, jak i w zestawie z ze środkami do malowania. W palecie naszych produktów dostępne są również specjalistyczne środki, zalecane do betonu, odporne zarówno na wysokie temperatury, jakie panują wewnątrz grilla, jak i na ich wahania, związane ze stygnięciem konstrukcji betonowej.
Malując betonowego grilla produktami RAPTOR zabezpieczamy go przed promieniowaniem UV, pękaniem i łuszczeniem się, co jest niezwykle korzystne dla znajdującego się na zewnątrz grilla. Nasze produkty chronią beton również przed wnikaniem w niego zanieczyszczeń (np. tłuszczu), możemy więc być spokojni o smak i zapach przygotowywanych na betonowym grillu potraw.
Jeśli zdecydujemy się na gruntowanie przed malowaniem i impregnację po nim - możemy to również zrealizować z użyciem produktów z bogatej oferty RAPTOR POLSKA dedykowanych do powierzchni betonowych.