Metalowe schody zewnętrzne - zadbaj o bezpieczeństwo i trwałość

Metalowe schody zewnętrzne - zadbaj o bezpieczeństwo i trwałość

Metalowe schody zewnętrzne są efektowną ozdobą budynku, pod warunkiem oczywiście, że są zadbane. Wyblakła albo łuszcząca się farba, ubytki, łatwo przylegające do chropowatej powierzchni zanieczyszczenia mogą zepsuć estetykę całego budynku, a nawet stać się przyczyną niebezpiecznej sytuacji albo wypadku. Dlatego warto utrzymywać je w czystości, regularnie konserwować i odpowiednio często odnawiać. Idealnie do tego celu sprawdzą się produkty RAPTOR.

Kiedy powinniśmy odnowić metalowe schody zewnętrzne?

Schody, jako główny trakt komunikacyjny prowadzący do domu, są dość intensywnie eksploatowane. Są też narażone na zmienne warunki zewnętrzne, takie jak opady atmosferyczne, wilgoć w powietrzu, silne wiatry czy promieniowanie UV. Powinniśmy więc regularnie kontrolować ich stan, sprawdzając całość połączeń, stan nawierzchni stopni, poziom ich "wyślizgania", stabilność barierek a także jakość powłok malarskich. Kiedy stwierdzimy na nich uszkodzenia, odbarwienia, zanieczyszczenia, rysy czy odpryski, to znak, że pora na malowanie.

Czasami powinniśmy je też pomalować, aby "odświeżyć" wygląd całego budynku, albo dostosować schody do odnowionego obiektu, bo ze względu na przeprowadzony remont przestały one pasować do jego stylistyki.

W każdym z tych przypadków możemy sięgnąć po produkty RAPTOR, ponieważ nie tylko nadadzą naszym schodom nowy, piękny wygląd, ale również przyczynią się do poprawy ich trwałości i bezpieczeństwa użytkowników. Ich przewaga nad konkurencyjnymi środkami polega na:

  • tworzeniu na pomalowanych nimi schodach trwałej powłoki ochronnej, odporniej na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, wahania temperatury i wiele substancji chemicznych,
  • bogatej palecie kolorów, odpornych na blaknięcie spowodowane promieniowaniem UV,
  • ochronie metalowych elementów przed korozją,
  • zapewnieniu schodom właściwości antypoślizgowych,
  • łatwej i szybkiej aplikacji za pomocą pistoletu, wałka lub pędzla.

Jak powinniśmy postępować przy malowaniu metalowych schodów zewnętrznych?

Pierwszą i najważniejszą zasadą przy tego typu pracach jest bezpieczeństwo! Zadbajmy więc o odpowiedni ubiór, zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości czy poślizgnięciem się. Nie dokładajmy sobie też dodatkowej pracy związanej ze sprzątaniem po malowaniu - obszar pod schodami, czy elewację budynku najlepiej zabezpieczyć przed przystąpieniem do prac malarskich np. tekturą lub folią.

Następnie sprawdźmy, czy schody nie wymagają napraw. Lepiej wykonać je przed malowaniem, bo naprawy po malowaniu mogą całkowicie zepsuć efekt tej operacji. Przed rozpoczęciem prac musimy wyczyścić, odpylić i odtłuścić przeznaczoną do malowania powierzchnię. Po upewnieniu się, że jest ona czysta i sucha, możemy przystąpić do gruntowania - w tej pracy świetnie sprawdzi się antykorozyjny podkład RAPTOR, który poprawia przyczepność później kładzionej powłoki ochronnej do metalu, wydłuża jej żywotność, chroni przed rozwojem korozji i działaniem substancji chemicznych, jak np. soli często przenoszonej na butach zimą.

Po nałożeniu podkładu powinniśmy poczekać na jego całkowite wyschnięcie, a następnie, przed przystąpieniem do malowania właściwego - wykonać małą próbę w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy nie wystąpią żadne problemy w trakcie pokrywania schodów "kolorowym" produktem RAPTOR. Jeśli po wyschnięciu stwierdzimy, że przydałaby się jeszcze jedna warstwa, warto przetrzeć tę pierwszą delikatną włókniną ścierną, aby zapewnić warstwie kolejnej lepszą przyczepność.

Odnawiając nasze zewnętrzne metalowe schody produktami RAPTOR nadamy im nową jakość, trwałość i bezpieczeństwo. Przez kolejny dłuższy okres czasu będą nam niezawodnie służyć, ciesząc oko pięknym wyglądem.

Pozostaw komentarz