Malowanie betonu na zewnątrz - jaką farbę wybrać?

Malowanie betonu na zewnątrz - jaką farbę wybrać?

Elementy betonowe, choć wprowadzone zostały do przydomowego otoczenia dość dawno, ciągle nie tracą na popularności. Ich powszechne stosowanie spowodowane jest dostępnością, trwałością i relatywnie korzystną ceną tego materiału. Wykonane z niego płyty chodnikowe, kostka brukowa, panele i słupki ogrodzeniowe, czy też różnego rodzaju ozdoby takie jak donice, gazony, figurki ogrodowe będą jednak tylko wtedy zdobić przestrzeń wokół domu, jeśli zachowają czysty i estetyczny wygląd. Warto zastanowić się, jaką farbę wybrać do ich odświeżania. Pośród produktów marki RAPTOR z pewnością znajdziemy odpowiednie środki.

Co niszczy zewnętrzne elementy betonowe?

Ze względu na to, że są wystawione na działanie licznych czynników zewnętrznych, elementy betonowe mogą ulegać niszczeniu na skutek:

  • warunków atmosferycznych,
  • ścierania i uszkodzeń mechanicznych,
  • działania soli drogowej albo detergentów,
  • kontaktu z roślinami, zarastania mchem i porostami,
  • działalności zwierząt,
  • wysokiej wilgotności powietrza.

Dlatego wybór farby do ich malowania nie może być przypadkowy. Musi ona zapewniać ochronę przed w/w czynnikami, być wygodna w użyciu w każdych warunkach pogodowych oraz gwarantować piękny wygląd pokrytym nią elementom.

Jaka farba do betonu na zewnątrz?

Przede wszystkim powinien być to produkt specjalistyczny, zalecany właśnie do betonu. Odradzamy stosowanie środków przeznaczonych do innych materiałów. Ale nawet w przypadku takiej farby rekomendujemy przeprowadzenie próby - niezależnie czy powierzchnia betonowa malowana jest po raz pierwszy, czy będziemy ją pokrywać farbą kolejny raz z rzędu. Na niewidocznym fragmencie elementu betonowego należy nałożyć niewielką jej ilość, a po wyschnięciu ocenić jakość malowania i wpływ farby na pomalowaną powierzchnię.

Aby skutecznie odświeżyć i zabezpieczyć wyposażenie betonowe należy wybrać farbę do zewnętrznych elementów betonowych, która gwarantuje, że powłoki malarskie będą odporne zarówno na mróz jak i na upały oraz nie będą pękać przy dużych dobowych wahaniach temperatury. Musi ona wykazywać się również wysoką odpornością na promieniowanie UV w takim stopniu, że pomalowany nią płot czy murek nie będą blaknąć i różnić się kolorystycznie np. od swoich zacienionych fragmentów. Farba ta powinna także zapewniać szybką aplikację wieloma narzędziami, które dostosować można do wielkości i faktury malowanej powierzchni, oraz krótki czas schnięcia i utrwalania się. Do malowania betonu na zewnątrz powinniśmy wybierać farby, które będą w stanie zabezpieczyć go przed pękaniem, łuszczeniem się, ścieraniem, działaniem soli drogowej i innych środków chemicznych.

Wszystkie te parametry spełnia farba do betonu marki RAPTOR. Pomalowanie nią elementów betonowych zapewni ich długotrwałą estetykę i trwałość.

Pozostaw komentarz