
Altana ogrodowa to ciekawy i użyteczny element małej architektury, spełniający kilka funkcji w przydomowej przestrzeni. Jest efektowną ozdobą ogrodu, miejscem spożywania latem posiłków, spotkań towarzyskich, albo przyjemnego odpoczynku w leniwe ciepłe popołudnia czy wieczory. Może być wykonana z wielu różnych materiałów, skupmy się jednak na altanach metalowych - jednych z najbardziej popularnych i trwałych obiektów ogrodowych. Aby pobyt w takiej altanie był przyjemny i pozwolił na całkowity relaks, zadbać należy w sposób profesjonalny o jej trwałość i estetykę.
Częstotliwość prac i najodpowiedniejsze do nich materiały
Altana ogrodowa narażona jest na ciągłe działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Zarówno intensywne opady deszczu albo śniegu jak i palące słońce nie służą materiałowi, z którego altana jest wykonana. Jej estetykę pogorszyć mogą również wysoka jak i niska temperatura. Dlatego ważne jest, aby konserwację altany przeprowadzać regularnie - przynajmniej raz na 2 - 3 lata, ewentualnie kierując się zaleceniami producenta materiałów, które posłużyły do jej wzniesienia. Warto też na bieżąco obserwować jej stan, i jeśli pojawiają się rysy, złuszczenia, lub pierwsze oznaki korozji, przeprowadzić konieczne naprawy nie czekając na kolejną zaplanowaną konserwację.
Do prac renowacyjnych wybrać należy odpowiednie materiały, ponieważ tylko takie zapewnią prawidłowe zabezpieczenie przed zniszczeniami spowodowanymi upływem czasu, oraz długotrwały piękny wygląd altany. Marka RAPTOR oferuje do tego celu środki takie jak antykorozyjny podkład epoksydowy oraz środek do malowania wzbogacany utwardzaczem. Podkład zabezpieczy altanę przed rozwojem korozji i działaniem soli, oraz przygotuje powierzchnię do nałożenia farby. Lakier RAPTOR, występujące w szerokiej gamie kolorystycznej, zapewnią altanie oprócz pięknego wyglądu, wysoką odporność na warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne na długi czas.
Zalecana kolejność prac przy odnawianiu altany ogrodowej
Aby altana odnowiona została w sposób sprawny i profesjonalny warto zachować jak najbardziej przemyślaną kolejność prac, pamiętając, że nie można skupić się tylko na samym malowaniu - prace przygotowawcze i wykończeniowe są równie ważne. Marka RAPTOR radzi, aby konserwację ogrodowej altany metalowej przeprowadzać w następującej kolejności:
- Zabezpieczenie terenu przed zabrudzeniem i uszkodzeniem w trakcie prac malarskich i renowacyjnych.
- Oczyszczenie powierzchni wodą z detergentem.
- Usunięcie rdzy.
- Usunięcie luźnych powłok malarskich z dotychczasowej farby.
- Zmatowienie powierzchni papierem ściernym.
- Odpylenie i odtłuszczenie powierzchni.
- Nałożenie minimum jednej warstwy podkładu, w przypadku większych zniszczeń, po jej wyschnięciu warto nałożyć drugą warstwę.
- Pomalowanie farbą jednokrotnie, w przypadku słabszego pokrycia wskazane jest nałożenie kolejnej powłoki.
Odświeżona i zakonserwowana w ten sposób metalowa altana ogrodowa cieszyć będzie oczy pięknym widokiem i zachowa trwałość przez kolejne lata.