Po intensywnym czasie eksploatacji każdej maszyny rolniczej należy ją w odpowiedni sposób poddać zabiegom konserwacyjnym, tak aby mogła ona spełniać swoje zadanie w następnym sezonie. Tak jest również w przypadku sieczkarni polowej, czyli urządzenia, które służy do cięcia trawy, słomy i innych roślin pastewnych na tzw. sieczkę. Kompleksowa konserwacja najbardziej narażonych elementów przywróci jej dawny wygląd i funkcjonalność.
Sieczkarnia polowa po sezonie - jak o nią zadbać?
Oczywistym faktem jest to, że należy sieczkarnię dokładnie wyczyścić. Jednak nie dla każdego jest to takie oczywiste i proste. Poszczególne elementy maszyny powinny być czyszczone w odpowiedni dla nich sposób. Sprężone powietrza używa się do wyczyszczenia pakietu chłodnic, w wyjątkowych przypadkach należy je umyć ciśnieniowo. Niektóre elementy takie jak przedział silnika, mechanizm ostrzenia noży bębna tnącego, czy obszar gniotownika i kosza chłodnicy należy wydmuchać powietrzem. Ponadto gniotownik trzeba dokładnie umyć i osuszyć przed ponownym montażem. Tak samo ze zbiornikiem zakiszacza. Z kolei gniazda filtrów warto porządnie odkurzyć.
Konserwacja sieczkarni polowej krok po kroku
Kompleksowa konserwacja sieczkarni jest wieloetapowa, a każdy z etapów tak samo ważny dla finalnego rezultatu. Pierwszym krokiem jest demontaż poszczególnych elementów sieczkarni i poddanie ich dokładnemu wyczyszczeniu w odpowiedni dla nich sposób.
Następnie wszelkie elementy metalowe jak karoserię, inne elementy konstrukcyjne, elementy robocze sieczkarni należy zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych i procesami korozyjnymi. Do tego celu warto wykorzystać profesjonalne preparaty, takie jak Raptor, czyli lakier, który wraz z podkładem tworzy twardą i odporną powłokę zabezpieczającą. Raptor jest produktem elastycznym, dlatego doskonale sprawdzi się nawet przy trudnych, nierównych i wymagających powierzchniach. Utworzona powłoka jest odporna nie tylko na działania czynników klimatycznych, ale tak na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo pozwala na ochronę karoserii przed blaknięciem pod wpływem działania promieni słonecznych. Wyczyszczone i zabezpieczone elementy sieczkarni polowej następnie są ponownie montowane.
Produkt Raptor posiada szeroki wachlarz kolorów co pozwoli na odpowiedni dobór lakieru aby zachować odpowiedni odcień względem pozostałych maszyn. Ze względu na bardzo dobrą wytrzymałość powłoki ogranicza się sezonowe koszty jakie trzeba przeznaczać na odnowę lakieru.
Ważnym elementem procesu konserwacji sieczkarni polowej jest zadbanie o kabinę i pozostawienie jest w jak największym porządku. Pozwoli to uniknąć takich niespodzianek jak wizyty nieproszonych gryzoni. Należy również pamiętać o konserwacji przyrządów do zbioru traw, a także tych żniwnych, które warto zabezpieczyć przed sezonem zimowym.
Po zabiegu konserwacji maszyna wygląda na nową i w następnym sezonie może stanąć ponownie do pracy.