Jak zabezpieczyć samochód przed solą drogową

Jak zabezpieczyć samochód przed solą drogową

Zima już niedługo będzie miała okazję zaskoczyć polskich drogowców. Wraz z nią nieuchronnie pojawią się tony wysypywanej na drogi soli. Ta z kolei, jak zwykle będzie szkodliwa nie tylko dla naturalnego środowiska, ale i dla naszych samochodów. Jak skutecznie przygotować się na okres zimowy, żeby odpowiednio zabezpieczyć auto?

Sól drogowa i jej niepożądane właściwości

Ѕól drоgоwа, która wykorzystywana jest przez dbających o bezpieczeństwo na polskich drogach tо nіеmаl сzуѕtу сhlоrеk ѕоdu. Niemal, bowiem w składzie można znaleźć dodatkowe substancje zароbіеgајąсе zbrуlаnіu. W tеmреrаturасh роwуżеј -10 ѕtорnі Сеlѕјuѕzа роwоduје оnа, żе śnіеg і lód zmіеnіајą ѕіę w błоtо. I tu zaczyna robić się problem. Oѕаdzа ѕіę ono nа роdwоzіu, kаrоѕеrіі і іnnусh сzęśсіасh ѕаmосhоdu, a to z kolei może przyczyniać się do intensyfikacji działań korozyjnych.

Warto zaznaczyć jako ciekawostkę, że powszechnie wykorzystywana sól drogowa nie jest jedyną możliwością. Alternatywą jest chlorek wapnia. Ten jest niejednokrotnie bardziej skuteczny, ale co za tym idzie - również droższy. I jak nie trudno wywnioskować - właśnie z powodu poniesienia większych kosztów, pomysł jego użycia od samego początku jest nierealny.

Jak zabezpieczyć auto przed działaniem soli drogowej?

W związku z tym nie pozostaje nic innego, jak tylko solidnie przygotować auto na nadejście zimy. Najlepiej zrobić to na długo przed tym, gdy zaczną pojawiać się ujemne temperatury. Warto w szczególności pomyśleć o częściach samochodu, które mogą być najbardziej narażone na konsekwencje nadmiernie gromadzonej się soli. Są to m.in.:

  • nadkola,
  • karoseria z ogniskami postępującej rdzy,
  • części podwozia szczególnie narażone na kontakt z solą.

Gruntowne przygotowanie pojazdu zawczasu powinno znacząco zniwelować ryzyko powstania niepożądanych konsekwencji. Warto jednak zaznaczyć, że nie wystarczy tylko regularne mycie przed zimą, glinkowanie czy woskowanie. To z pewnością pomoże, ale nie w pełni zabezpieczy samochód. Do tego celu zaleca się użycie specjalistycznych produktów, które pomogą w zachowaniu stanu przed nadejściem zimy. Zdecydowanie warto skorzystać z produktów sprawdzonych, pochodzących od rzetelnych producentów. Świetnym wyborem będą lakiery poliuretanowe firmy Raptor. Produkty z tej linii są godne polecenia i znajdują uznanie wśród wielu użytkowników (u mnie również są wyborem numer jeden!). Mając w świadomości, jak duże szkody może wyrządzić wszechobecna sól drogowa, nie lubię korzystać z półśrodków. Wolę wykorzystywać sprawdzone rozwiązania w myśl zasady, że tylko w ten sposób nie będę później żałował.

Pozostaw komentarz