Jak użyć lakieru Raptor do zabezpieczenia łodzi żaglowej przed uszkodzeniami?

Jak użyć lakieru Raptor do zabezpieczenia łodzi żaglowej przed uszkodzeniami?

Każdy właściciel łodzi żaglowej zdaje sobie sprawę z konsekwencji jakie niosą za sobą uszkodzenia głównej warstwy lakieru. Stanowi ona nie tylko estetyczne wykończenie łodzi, ale przede wszystkim barierę, która chroni kadłub przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem warunków atmosferycznych, a także słonej lub morskiej wody. Aby być spokojnym o kondycję własnej łodzi przez długie lata, warto skorzystać z lakieru Raptor. Jak go użyć do zabezpieczenia łodzi?

Raptor - środek o wielu zastosowaniach dla miłośników żeglugi

Każdy miłośnik żeglugi przyzna, iż dobrze zabezpieczony lakier oraz systematyczna konserwacja kadłuba łodzi jest gwarantem udanego sezonu. Warto mieć na uwadze fakt, iż kadłub jest elementem najbardziej narażonym na wszelkiego rodzaju obicia, zarysowania czy przede wszystkim, wpływ wody. Zjawisko osmozy, czyli przenikania wody w warstwę laminatu, ma destrukcyjny wpływ na jego konstrukcję, co przekłada się w dużym stopniu na obniżenie wartości samej łodzi. Zastosowanie w tym przypadku wodoodpornego lakieru Raptor pomoże zatrzymać degradację poszycia kadłuba oraz pomóc przywrócić jej dawny wygląd.

Jak przygotować powierzchnię kadłuba pod aplikację lakieru Raptor?

Pierwszy krokiem podczas renowacji kadłuba będzie usunięcie z jego powierzchni wszelkich miejsc posiadających ubytki lakieru, jak wżery czy pęcherzyki. Wybrane miejsca należy zeszlifować przy użyciu papieru ściernego. Po usunięciu uszkodzonego żelkotu należy odtłuścić całą, obrabianą powierzchnię, a następnie użyć szpachli do wypełnienia ubytków i odczekać do jej pełnego utwardzenia.

Po tym czasie należy ponownie zeszlifować powierzchnię tak, aby pozbyć się z niej wszelkich nierówności i nadmiarów szpachli, a także wyrównać idealnie całą powierzchnię i po raz kolejny użyć odtłuszczacza, który usunie kurz oraz wszystkie mikro-zabrudzenia oraz umożliwi położenie właściwego lakieru. Warto pamiętać aby oprócz wcześniej wymienionych zabiegów, zastosować również podkład zapewniający odpowiednią przyczepność na elementach przeznaczonych do lakierowania.

Jak poprawnie nanosić lakier Raptor?

Środek można aplikować na dwa sposoby - przy użyciu pistoletu lakierniczego oraz standardowego wałka. W przypadku pistoletu, na uzyskany efekt końcowy, wpływ ma kilka parametrów, jak chociażby ciśnienie kompresora oraz odległość dyszy pistoletu od lakierowanej powierzchni. Wykorzystanie pistoletu daje większą kontrolę nad strumieniem lakieru i pozwala uzyskać gładką i równą powierzchnię. Lakier Raptor nakładany wałkiem pozwoli z kolei osiągnąć bardziej chropowate wykończenie, ale korzystanie z niego wymaga odrobinę więcej dokładności niż pistoletem. Należy zwracać w tym przypadku uwagę na to, aby aplikowana warstwa nie była za gruba.

Swoje wodoodporne właściwości lakier Raptor osiąga po 72 godzinach od aplikacji. W tym czasie dochodzi do utwardzenia powłoki i powolnego zamykania się struktur lakieru - przez ten okres należy unikać jakiegokolwiek kontaktu z wodą. Lakier Raptor ostateczną twardość powłoki uzyskuje po 10-14 dniach. Warto pamiętać, że nie zaleca się stosowania preparatu w temperaturze poniżej 5 °C, gdyż wpływa to nie tylko na czas twardnienia powłoki, ale może prowadzić do osłabienia struktury.

Lakier Raptor to środek, który znajdzie swoje zastosowanie nie tylko na zewnątrz łodzi. Jego właściwości chroniące przed zarysowaniami, wysoką temperaturą, wilgocią, a także odpornością na promieniowanie UV czynią z niego uniwersalne narzędzie, które pozwoli zabezpieczyć łódź również wewnątrz.