Baza Wiedzy

Baza Wiedzy Raptor
pytania i odpowiedzi

Powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym P80-P180 i nałożyć 1-2 warstwy ACID#8 podkład wytrawiający (ACID/AL, RPTEP/AL). Pozostawić do wyschnięcia na 15-20 minut przed nałożeniem RAPTOR. Jeśli ACID#8 nie jest dostępny, do gruntowania gołego metalu można użyć dowolnego podkładu DTM lub podkład 2K epoksydowy (REP/1LK).

UWAGA! Przestrzegaj wskazówek dotyczących nakładania farby nawierzchniowej. Zapoznaj się z kartą techniczną produktów RPTEP/AL i REP/1LK.

Wyczyść aluminium za pomocą środka do usuwania wosku i smaru. Następnie przeszlifuj papierem ściernym P180. W trudnodostępne miejsca można użyć GRIP#4 aktywatora przyczepności (GRIP/AL, RPTAP/AL). Następnie nałóż 1-2 warstwy ACID#8 podkład wytrawiający (ACID/AL, RPTEP/AL). Pozostawić do wyschnięcia na 20 minut przed nałożeniem RAPTORA.

RAPTOR jest wodoszczelną powłoką po całkowitym utwardzeniu i może być stosowany w wielu zastosowaniach morskich. Pozwól, aby RAPTOR utwardził się przez min. 72 godziny przed zanurzeniem w wodzie. Twardość ostateczna powłoki RAPTOR jest po 10-14 dniach. RAPTOR ukryje również wiele problemów, takich jak wżery i zadrapania. Przed nałożeniem RAPTORa należy przeszlifować żelkot za pomocą papieru ściernego P100-P120. Najpierw napraw uszkodzony żelkot za pomocą szpachli z włóknem FIBRAL (FIB/2) lub szpachli wypełniającej SMC (SMCB/AL - czarny lub SMCW/AL - biały), aby uszczelnić powierzchnię.

Trwałość RAPTOR jest silnie związana z jego grubością filmu. Dodanie rozcieńczalnika powoduje zmniejszenie grubości powłoki, przez co niektóre jej właściwości wytrzymałościowe ulegną zmniejszeniu, choć tylko nieznacznie.

Tak, RAPTOR można stosować zarówno na felgi stalowe, jak i aluminiowe. Należy je odpowiednio przygotować: z powodu trudno-dostępnych miejsc najlepiej felgi wypiaskować, lub przeszlifować papierem ściernym P80-P180. Następnie zastosować ACID#8 podkład wytrawiający (ACID/AL, RPTEP/AL) lub podkład 2K epoksydowy (REP/1LK) na odsłonięty „goły metal”. Po wyschnięciu nałożyć RAPTOR.

RAPTOR można stosować na większości tworzyw sztucznych bez większego przygotowania. Przetrzyj plastik papierem ściernym P180-P240 lub czerwoną włókniną, a następnie nałóż GRIP#4 aktywator przyczepności (GRIP/AL, RPTAP/AL). Zaczekaj około 20 minut przed nałożeniem RAPTOR.

Jeśli drewno zostało poddane wstępnej obróbce lub pomalowane, oczyścić je z wszelkich zanieczyszczeń. W przypadku oczyszczenia wodą, drewno należy osuszyć. Lekko przeszlifować wszystkie pomalowane powierzchnie. Po wyschnięciu nałożyć RAPTOR.

Oczyścić („przedmuchać”) powierzchnię, aby usunąć kurz. Można lekko przeszlifować, ale ogólnie RAPTOR może być nakładany bezpośrednio na podłoże z drewna i sklejki.

Tak długo jak beton jest czysty, suchy i wolny od oleju, RAPTOR można nakładać bezpośrednio na beton. Jeśli beton jest uszczelniony, należy zeszlifować powierzchnię np. przy pomocy cykliniarki lub innej szlifierki oscylacyjnej do podłogi. Wszelkie zanieczyszczone powierzchnie na bazie ropy naftowej należy najpierw oczyścić odpowiednim roztworem czyszczącym, aby zneutralizować zanieczyszczenie. Na oczyszczoną powierzchnię aplikujemy RAPTOR.

Powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym P100-P120 i odtłuścić przed nałożeniem RAPTOR. Promotor adhezji, taki jak GRIP#4 aktywator przyczepności (GRIP/AL, RPTAP/AL), może być stosowany w trudnodostępnych obszarach i zapewnia optymalną przyczepność. Po przeszlifowaniu i oczyszczeniu powierzchni aplikujemy RAPTOR.

Tak, można go stosować zarówno na powierzchnię lakieru bazowego rozpuszczalnikowego, jak i wodorozcieńczalnego. Należy sprawdzić czasy schnięcia producenta powłoki lakierniczej przed nałożeniem powłoki RAPTOR.

Oczyścić powierzchnię zmywaczem i odtłuścić. Następnie przetrzeć powierzchnię za pomocą czerwono-bordowej włókniny. Ponownie wyczyść powierzchnię przed nałożeniem RAPTOR.

Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta podkładu epoksydowego dla powłoki nawierzchniowej. Po zagruntowaniu / utwardzeniu gruntu, należy powierzchnię przeszlifować papierem ściernym P280-P360 lub innym materiałem zalecanym przez producenta do nakładania farby nawierzchniowej, przedmuchać i ponownie wyczyścić w razie potrzeby przed nałożeniem RAPTOR.

UWAGA! Podkład 2K Epoksydowy (REP/1LK) można aplikować w technologii „mokro na mokro”. W takim przypadku, nakładamy RAPTOR bezpośrednio, bez szlifowania, na powierzchnię podkładu z zachowaniem odpowiedniego czasu między-warstwowego zaleconego przez producenta (zapoznaj się z kartą techniczną produktu).

Oczyść powierzchnię za pomocą zmywacza i odtłuszczacza. Następnie lekko przeszlifuj papierem ściernym P180 przed nałożeniem RAPTOR.

Chlorek żelaza jest składnikiem rdzy, a zarazem solą i łatwo wchłania wilgoć. Większość powłok w środowisku soli może cierpieć z powodu wczesnego powstawania pęcherzy i / lub korozji podłoża. W tej sytuacji nie zaleca się używania RAPTOR. Usuń rdzę / chlorek żelaza chemicznie lub mechanicznie, a następnie odtłuść podłoże. Oczyść powierzchnię i zabezpiecz warstwą ACID#8 podkładu wytrawiającego (ACID/AL, RPTEP/AL) lub podkładu 2K epoksydowego (REP/1LK). Po wyschnięciu nałóż RAPTOR.

U-POL nie przetestował RAPTOR na gumie; jednak wiele elastycznych części pojazdu to w rzeczywistości tworzywa sztuczne, takie jak TPO, EDPM lub PP.

Aplikacja pistoletem lakierniczym pozwala na uzyskanie jednolitej struktury o różnej ziarnistości, w zależności od warunków i zachowanych parametrów. Jest to uzależnione od zastosowanego pistoletu, użytego ciśnienia i odległości aplikacji. Ważne, aby zachować odpowiedni czas między-warstwowy przed nałożeniem drugiej warstwy. Pozwoli to na uzyskanie odpowiednio wytrzymałej powłoki.

Nałożenie RAPTOR-a wałkiem pozwoli uzyskać powierzchnię chropowatą (strukturalną). Należy zachować ostrożność podczas nakładania wałkiem, ponieważ RAPTOR nałożony zbyt grubo spowoduje miękkość warstwy. Upewnij się, że powłoka nakładana za pomocą wałka jest średniej grubości, a wtedy RAPTOR utwardzi się i stwardnieje, dzięki czemu powierzchnia będzie miała utrzymywaną odporność na zarysowania.

Aby uzyskać najlepsze wykończenie, należy użyć gruboziarnistego wałka z pianki (takiego jak, używany do grubych strukturalnych powłok), ale w zależności od pożądanej tekstury końcowej można zastosować inne rodzaje wałków. W ofercie RAPTOR jest dydykowany zestaw ROLLERPACK z wałkami piankowymi strukturalnymi.

Dydykowane do aplikacji RAPTOR są dwa pistolety natryskowe GUN/1 i GUN/VN profesjonalny.

GUN/1 - lekki pistolet natryskowy, specjalnie zaprojektowany do nakładania powłoki RAPTOR ze stałym przekrojem dyszy.

GUN/VN – profesjonalny pistolet natryskowy do nakładania powłoki RAPTOR z regulowaną dyszą i możliwością uzyskiwania różnych struktur.

Zazwyczaj zalecane jest 3-4 bar. Można również użyć wyższego lub niższego ciśnienia, ale zaleca się najpierw zrobić natrysk próbny, aby upewnić się, że tekstura jest właściwa / oczekiwana.

Zaczekaj od 60 do 90 minut po nałożeniu ostatniej warstwy RAPTOR przed zdjęciem taśmy.

Zalecana aplikacja RAPTOR to 2-3 warstwy z 60-minutowym czasem między-warstwowym. Jeśli potrzebna jest dalsza kompilacja, zaleca się przeprowadzenie tego w kilku aplikacjach. Na przykład nanieść pierwsze 2-3 warstwy, wygrzać lub pozostawić na 24 godziny do wyschnięcia, a następnie nałożyć kolejne 2-3 warstwy itp. Kluczem jest umożliwienie odparowania jak największej ilości rozpuszczalnika z każdej warstwy przed dodaniem kolejnych warstw. Jeśli proces jest przeprowadzany zbyt szybko, RAPTOR może pozostać miękki i całkowite utwardzenie nastąpi później.

Zazwyczaj, RAPTOR można ponownie położyć po 24 godzinach. Warstwę należy zmatowić czerwoną włókniną, odtłuścić środkiem do usuwania wosku i tłuszczu, nałóż kolejną warstwę RAPTOR.

Utwardzony RAPTOR może być łatwo naprawiony. Po prostu wyczyść powierzchnię, wypiaskuj lub zmatuj kilka centymetrów w okolicy, ponownie wyczyść, wymieszaj i stosuj jak zwykle. Nie ma potrzeby ponownego zalewania, chyba że szlifujesz do gołego metalu. Pamiętaj, że jeśli minęło więcej niż 5 godzin od nałożenia ostatniej warstwy RAPTOR, pozostaw RAPTOR do utwardzenia przez 24 godziny, a następnie lekko przetrzyj i nałóż dodatkową warstwę.

RAPTOR to powłoka trwała, więc trudno ją usunąć po utwardzeniu. Po utwardzeniu RAPTOR usuwa się szlifując papierem ściernym o ziarnistości P80, aż do pierwotnego podłoża lub do surowego metalu. Następnie ponownie pokryj powierzchnię inną powłoką, np. Farbami OEM.

Nie pozwól, aby RAPTOR miał kontakt z wodą przez co najmniej 72 godziny. Jeśli RAPTOR wejdzie w kontakt z wodą w ciągu pierwszych 72 godzin, aby ją naprawić:

Upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie sucha

Przetrzyj powierzchnię za pomocą włókniny ściernej lub podobnego materiału ściernego

Wyczyść za pomocą odtłuszczacza

Zakryj obszary, które nie wymagają aplikacji

Przedmuchać sprężonym powietrzem

Przetrzeć ściereczką antystatyczną

Zastosuj ponownie

Średnia grubość dla RAPTOR wynosi 200-250 µm. Zaleca się stosowanie 2 średnich warstw RAPTOR. Pomiary są przybliżone i zależą od metody aplikacji.

Jeden zestaw 4-ech butelek RAPTOR pozwoli pokryć około 12 metrów kwadratowych z mieszaniny (3 m2 / litr).

Nie zaleca się stosowania go poniżej 5 °C. Gdy RAPTOR jest nakładany w niższych temperaturach, czas wysychania i utwardzania jest znacznie wydłużony.

Tak, RAPTOR można wygrzewać przez 30 minut w temperaturze 60 °C. Wygrzewanie przyspieszy początkowe suszenie, ale nie przyspieszy całkowitego utwardzenia. Nadal zalecane jest czekanie 7 dni na intensywne użytkowanie i 72 godziny przed wystawieniem na działanie wody.

Sprężarka o mocy 6 KM, która wytwarza ciśnienie w układzie 10 bar, powinna zapewnić wystarczające zasilanie powietrzem, ale zależy od sprzętu / pistoletu aplikacyjnego (typu Schutza lub grawitacyjnego HVLP) wykorzystywanego do zastosowania RAPTORA.

Powietrze zasysane przez sprężarkę może być dość wilgotne, a jeśli malujesz w wilgotnym miejscu, może to mieć negatywny wpływ na wydajność farby. Większość sprężarek, które mogą osiągnąć odpowiednie ciśnienie, będzie miała wewnętrzny filtr, który pobiera wodę z powietrza wlotowego (wejściowego). Jeśli wilgotność jest wysoka, jest to bardzo ważne, podczas gdy jeśli jest niska, to jest mniej ważne. Jako najlepszą praktykę i aby uniknąć ryzyka, zawsze zalecamy korzystanie ze sprężarki z filtrem wody.

Dopóki jasny kolor warstwy RAPTOR jest natryskiwany do pełnej nieprzezroczystości, ciemny odcień podkładu epoksydowego nie będzie problemem. Po pierwszej warstwie RAPTOR może pojawić się delikatny odcień kolorystyczny, ale zniknie po nałożeniu drugiej warstwy. Dotyczy to nawet White RAPTOR – RAPTOR biały.

Przy czyszczeniu „odkurzu lakierniczego”, im szybciej go usuniesz, tym łatwiej to wykonać. Rozcieńczalniki 2K usuwają lekki „odkurz lakierniczy”. Nie używaj rozcieńczalników do usuwania RAPTORA z powłok TPA/1K, ponieważ spowoduje to zmiękczenie powłoki. Pasta zgrubna i mechaniczna polerka usuwałyby również lekki nadmiar farby z prac lakierniczych OEM, ale należy zachować ostrożność, aby nie przepalić powłoki pod spodem. W przypadku odkurzu RAPTOR na warstwie RAPTOR będzie to trudniejsze do usunięcia. Aby uzyskać najlepszy wynik, przetrzyj powierzchnię i ponownie nałóż powłokę. „Odkurz lakierniczy” na szkle może być usunięty za pomocą szklanego ostrza lub ostrza Stanleya poprzez odpowiednią korektę PPE.

Produkty samochodowe są zazwyczaj łatwiejsze do usunięcia, gdy są świeże i nie są w pełni utwardzone. W przypadku produktów do malowania najlepszym sposobem na usunięcie jest rozcieńczalnik 2K, ale jest kilka rzeczy do rozważenia. Jeśli próbujesz usunąć nadmiar farby ze świeżej farby lub powłok TPA/1K i niektórych tworzyw sztucznych, ta metoda nie będzie działać z powodu ataku rozpuszczalnika. Zdecydowanie zalecamy, aby przy użyciu tej metody zrobić próbę w niepozornym obszarze, aby upewnić się, że nie ma uszkodzeń powłoki przy zastosowaniu tej opcji. Jeśli powłoka zmieni kolor, odbarwi się lub zmięknie, można wypróbować łagodniejszy rozpuszczalnik, taki jak środek odtłuszczający, tą samą metodą. Inną opcją byłoby użycie grubej pasty do polerowania i ściereczki lub polerki mechanicznej do usunięcia niepożądanej warstwy. Musisz być świadomy, żeby nie przegrzać powłoki, którą próbujesz usunąć.

A. Objętość - 3 części RAPTOR - 1 część utwardzacza - 10% kolor.

B. 100g RAPTOR - 30g utwardzacza i - do 10g barwnika.

Dodatkowe dane można znaleźć w internetowym arkuszu danych technicznych.

Tak, RAPTOR można rozcieńczyć do 20%. Przy rozcieńczaniu RAPTOR należy użyć rozcieńczalnika na bazie uretanu.

Odwiedź lokalnego dystrybutora lakierów samochodowych, który pomoże Ci dopasować kolor. RAPTOR jest kompatybilny z dowolnym systemem lakierniczym na bazie rozpuszczalników, w tym z lakierem akrylowym 2K i bazowym, i może być dodawany do 10% objętości (poproś dostawcę koloru o pominięcie żywic, jeśli to możliwe, aby uzyskać najlepszą gęstość pigmentu).

UWAGA: Akrylowe tonery bazowe mają zazwyczaj wysoką siłę koloru, więc używaj ich oszczędnie (mniej niż 10% zabarwienia objętościowo). RAPTOR nie może być stosowany z farbami na bazie wody, poliestru lub emalii.

Tak, RAPTOR został zaprojektowany do barwienia standardowymi rozpuszczalnikowymi powłokami bazowymi.

Jeśli kolory są o podobnym odcieniu, nałóż ponownie warstwę RAPTOR zabarwiony w odpowiednim odcieniu. Zwróć uwagę, że RAPTOR może odprysnąć pod wpływem ekstremalnych warunków pracy i uwidoczni się spodnia warstwa. Jeśli kolory nie są do siebie zbliżone, konieczne będzie szlifowanie i ponowne nałożenie.

Aby uzyskać najlepsze wyniki dopasowania kolorów, RAPTOR do barwienia wymaga koloru z systemu rozpuszczalnikowego. Różne linie / systemy kolorystyczne mogą mieć mocniejsze lub słabsze pigmenty, więc ostateczny kolor może się różnić. Poproś swojego dostawcę koloru, aby w miarę możliwości zastosował czysty pigment z pominięciem żywic bazowych.

Przed aplikacją, należy wykonać natrysk próbny, aby upewnić się, czy uzyskany kolor jest zgodny z pożądanym kolorem. W ostateczności, należy dopasować recepturę, aby uzyskach odpowiedni kolor.

Tak, można również dodać pigment / kolor do czarnych lub białych zestawów. Jeśli chcesz dopasować kod koloru, może to być trudne do uzyskania w ten sposób. Sugeruje się, aby zrobić natrysk próbny, aby określić, czy kolor i wygląd są akceptowalne przed ogólnym zastosowaniem.

Można, jednak stosując kolor metaliczny, możesz doświadczyć efektu tzw. „zatopienia ziarna metalicznego”, a RAPTOR może nie mieć dokładnego wyglądu, który próbujesz dopasować. Naszą sugestią jest wykonanie natrysku próbnego przed zatwierdzeniem całego projektu.

Większość producentów farb oferuje opatentowane środki matujące, które są stosowane w innych produktach 2K, i są one odpowiednie do stosowania w RAPTOR. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Należy pamiętać, że może to zmniejszyć elastyczność RAPTOR.

RAPTOR wysycha jako twarde satynowe wykończenie. Nie powoduje zwiększonego zabrudzenia powierzchni i jest łatwy do czyszczenia.

Sam RAPTOR nie jest odporny na poślizg, nie jest anty-poślizgowy. Aby uzyskać anty-poślizgową powierzchnię, np. na chodnikach, dodaj RAPTOR Traction – dodatek antypoślizgowy (RLTR/SM) do ostatniej warstwy przed nałożeniem.

Dodaj RAPTOR Traction - dodatek antypoślizgowy (RLTR/SM) do ostatniej warstwy przed nałożeniem. RAPTOR Traction nakłada się tylko przez standardowy pistolet RAPTOR GUN/1.

Istnieją dwa sposoby uzyskania gładszego wykończenia.

1) Zwiększ ciśnienie na pistolecie.

2) Dodaj rozcieńczalnik zgodnie z instrukcją techniczną.

Na przykład można użyć pistoletu grawitacyjnego HVLP z dyszą 1,6-2,0 mm. Dodaj 15% rozcieńczalnika do mieszaniny RAPTOR. Ustaw ciśnienie pistoletu na 2 bary. Z odległości około 15 cm natryśnij równomiernie pierwszą warstwę. Po odparowaniu zmniejsz ciśnienie i przepływ materiału, aby uzyskać drobną mgłę dla drugiej warstwy.

Odczekaj 24 godziny, aby RAPTOR w pełni wysuszył się.

RAPTOR może być pokryty warstwą wierzchnią, ale generalnie nie jest potrzebna. RAPTOR wysycha do wykończenia w pół-połysku, które większość ludzi uważa za wystarczający efekt. Lakiery bezbarwne nie mają takiego samego poziomu trwałości jak RAPTOR i są bardziej podatne na uszkodzenia przy intensywnym użytkowaniu.

Lekko przeszlifuj w pełni utwardzony RAPTOR za pomocą szarej włókniny. Lakiery bezbarwne U-POL 2K, takie jak S2080SR, wykorzystują ten sam system żywic co RAPTOR, dzięki czemu lakiery bezbarwne U-POL dają najlepsze rezultaty.

Aktywowany RAPTOR Black i Tintable NIE są wolne od izocyjanianów, ponieważ stosowany utwardzacz zawiera izocyjaniany.

Typowa wartość twardości Shore'a D dla w pełni utwardzonego RAPTORA to 85.

RAPTOR jest grubą powłoką uretanową i nie zawiera gumy. Tekstura jest kontrolowana i tworzona przez aplikację. Niższe ciśnienie powietrza daje bardziej szorstką teksturę, podczas gdy wyższe ciśnienie powietrza daje gęsty efekt skórki pomarańczowej. W przeciwieństwie do większości innych wykładzin do łóżek DIY, RAPTOR jest 2-częściowym produktem uretanowym, który zapewnia doskonałą stabilność UV i odporność na uderzenia bez stosowania dodatków takich jak guma.

100 °C. Przy utrzymujących się temperaturach powyżej 100 °C mogą wystąpić pewne zmiękczenia.

RAPTOR może wytrzymać działanie benzyny. Jeśli powłoka będzie zanurzony w benzynie, RAPTOR nie powinien być używany, ponieważ może wystąpić pewne złagodzenie powierzchni w wyniku długotrwałego działania.

RAPTOR nie jest izolatorem. Niektórzy instalatorzy stosują RAPTOR na zewnątrz w kolorze białym, aby odbić ciepło (po prostu z powodu koloru). Odporność na temperaturę RAPTOR wynosi od -18 °C do 100 °C, dlatego nie jest zalecana do stosowania w miejscach, w których może występować nadmierne ciepło, takie jak silnik lub wydech.

Niektórzy użytkownicy z powodzeniem zastosowali RAPTOR jako tłumik dźwięku, ale nie został on przetestowany przez U-POL.

Żywotność RAPTOR po nałożeniu może zależeć od metody aplikacji, warstwy zabezpieczającej, jakości przygotowania i podłoża. Przetestowaliśmy RAPTOR na tle innych produktów na rynku i posiadamy dane z testów laboratoryjnych, które dowodzą lepszej wydajności. Prawidłowo zastosowany RAPTOR będzie działał przez lata i w razie potrzeby jest bardzo łatwy do naprawy. Ma doskonałe U.V. stabilność i nie blaknie. Land Rover RAPTOR, który zrobiliśmy w Wielkiej Brytanii, został zabezpieczony w 2015 roku i testowany był po całej Wielkiej Brytanii. Nadal wygląda tak dobrze, jak w dniu, w którym został pomalowany, bez jakichkolwiek niedoskonałości.

Okres przechowywania nieotwartego zestawu RAPTOR wynosi 2 lata od daty produkcji.

Zestaw RAPTOR ma pełne 4 butelki produktu do rozpylania, w którym większość konkurentów dostarcza tylko 2L produktu w zestawie. Zestaw RAPTOR został zaprojektowany w taki sposób, aby jeden zestaw pokrywał podwozie średniej ciężarówki.