Czy lakier Raptor może być stosowany na aluminium

Czy lakier Raptor może być stosowany na aluminium

Lakier Raptor to niezwykle skuteczny produkt, pozwalający na zabezpieczenie wielu różnych materiałów przed zagrożeniami takimi, jak rdza, korozja, czy też wilgoć. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, czy produkt ten można zastosować również w przypadku aluminium. Odpowiedź na to pytanie brzmi - zdecydowanie tak.

Lakier raptor a aluminium - o czym należy pamiętać?

Raptor to rozwiązanie, dzięki któremu zabezpieczyć zdołamy wiele różnych powierzchni - w tym również aluminiowych. Zanim jednak przejdziemy do jego nakładania, powinniśmy w odpowiedni sposób się do tego przygotować. Co zrobić, aby w pełni wykorzystać ochronne właściwości oferowane przez środek ochronny Raptor.

Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić i przygotować powierzchnię, na której ma zostać użyty produkt. W tym celu należy dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Następnie całość powierzchni należy odtłuścić specjalistycznym preparatem, po czym powinna ona zostać dokładnie przeszlifowana. Najlepiej będzie wykorzystać do tego celu papier ścierny o grubości od 120 do 180 - zagwarantuje to najszybsze i najkorzystniejsze efekty. Po zakończeniu pracy należy jeszcze raz dokładnie oczyścić powierzchnię przed aplikacją Raptora.

W przypadku, gdy na powierzchni przeznaczonej do lakierowania występują miejscowe przetarcia, przed użyciem lakieru Raptor należy skorzystać z pokładu wytrawiającego Acid#8, nakładając go w dwóch warstwach. Z kolei gdy mamy do czynienia z nielakierowanym aluminium, w celu wytworzenia odpowiedniej przyczepności pod Raptora należy zastosować podkład epoksydowy z utwardzaczem. Gwarantuje on najlepsze przygotowanie powierzchni oraz posiada bardzo dobre właściwości antykorozyjne. Dzięki temu zabiegowi mamy pewność, że powłoka będzie bardzo dobrze trzymać się lakierowanych elementów.

Jak nakładać lakier Raptor na aluminium?

Aby zaaplikować produkt należy przygotować mieszankę Raptora z utwardzaczem, w stosunku 3:1. W celu przeprowadzenia aplikacji zaleca się skorzystanie z pistoletu przeznaczonego do nakładania Raptora, wałka lub pędzla. Możliwe jest też skorzystanie z pistoletu natryskowego HVLP. W jego przypadku zastosować można także do 20% rozcieńczalnika.

Przykładowa aplikacja za pomocą pistoletu dedykowanego do nakładania Raptora przebiega następująco:

  • dokładnie wstrząsamy przygotowaną mieszanką lakieru Raptor i utwardzacza, a po chwili ściągamy nakrętkę z butelki,
  • do butelki z mieszanką przykręcamy dedykowany pistolet,
  • wybieramy odpowiedni poziom ciśnienia (od 2.75 do 4.10 barów),
  • równomiernie i z jednakową prędkością nakładamy przygotowaną mieszankę na interesującą nas powierzchnię ,
  • jeśli zamierzamy nałożyć kilka warstw, należy pamiętać o 60 minutach czasu, międzywarstwowego niezbędnego do odparowania obecnych w składzie
  • mieszanki rozpuszczalników.

    Aplikacja przygotowanej mieszanki na aluminium nie jest zatem niczym szczególnie trudnym, Z pewnością warto jej dokonać - zapewni bowiem kompleksową ochronę interesującej nas powierzchni na bardzo długi czas.
Pozostaw komentarz