Betonowe ogrodzenie - skuteczna renowacja

Betonowe ogrodzenie - skuteczna renowacja

Ogrodzenia betonowe weszły do powszechnego zastosowania kilka dekad temu. Wiele z nich stoi do dziś nie wykazując znaczniejszych oznak zniszczenia. Właściciele ogrodzonych nimi nieruchomości zawdzięczają ten fakt niezwykłej trwałości i odporności tej konstrukcji. Najlepiej jednak nawet zachowany betonowy płot musi być kiedyś poddany renowacji. Chcielibyśmy udzielić kilku wskazówek, jak przeprowadzić ją skutecznie i ekonomicznie, a jednocześnie niewielkim nakładem sił.

Dlaczego ogrodzenie betonowe poddawać należy renowacji?

Betonowe panele ogrodzeniowe tracą swoją estetykę jakby trochę przekornie - ze względu na swoją wyjątkową trwałość. Stojąc latami na zewnątrz w zmieniających się warunkach pogodowych, często przy ruchliwych drogach, albo w sąsiedztwie wypełniających się okresowo wodą rowów w końcu poddają się wpływowi czasu. Pojawiają się na nich uszkodzenia mechanicznie - pęknięcia, wykruszenia, złuszczenia, a czasem nawet całkiem spore ubytki, jeśli np. miały nieszczęście wziąć udział w jakimś zdarzeniu drogowym. Palące słońce może spowodować ich blaknięcie, długotrwałe sąsiedztwo wody - wykwity mchów i porostów, ruch pojazdów - osadzanie się spalin, błota, czy soli drogowej.

Dlatego konieczna jest ich regularna konserwacja, a okresowo również renowacja ogrodzenia betonowego, aby zachowało ładny wygląd i nie ulegało stopniowemu niszczeniu.

Co zrobić, aby renowacja ogrodzenia betonowego była skuteczna?

Przede wszystkim zastosować odpowiednie środki do oczyszczania, malowania i impregnacji. Wydajne i niezawodne produkty marki RAPTOR dedykowane materiałom betonowym są w przypadku tych operacji oczywistym wyborem. Można zastosować je w następujących etapach odnawiania ogrodzenia betonowego:

  • oczyszczanie - oferowane przez RAPTOR rozpuszczalniki usuną z powierzchni betonu trudne plamy z farb, olejów i smarów,
  • malowanie - przeznaczone do malowania produkty zapewnią trwałą, elastyczną, odporną na zabrudzenia, uszkodzenia i utratę koloru powłokę,
  • impregnacja - środki dostępne w palecie produktów RAPTOR tworzą na powierzchni betonu wodoodporną warstwę, która izoluje ogrodzenie od wilgoci i zapobiega w ten sposób czynionym przez wodę zniszczeniom.

Do pierwszego z tych etapów przyda się także myjka ciśnieniowa, szczotka druciana czy gruboziarnisty papier ścierny, a do pozostałych dwóch narzędzia oferowane przez RAPTOR - zestaw wałków malarskich czy pistolety lakiernicze, sprzedawana osobno lub wraz ze środkami do malowania.

Odnowiony płot betonowy, odświeżony atrakcyjnym, świeżym i modnym kolorem i zabezpieczony skutecznymi środkami będzie przez kilka kolejnych lat nie wymagającą zbytniej troski efektowną ozdobą otaczanej przez siebie posesji.